SRST A ZBARVENÍ

Srst novofundlandského psa je spíše zavřená než otevřená, čímž je míněno že leží, aby chránila kůži před vodou a chladem. Hustota srsti je pro ochranu před vlhkem a zimou nejdůležitější.

Srst je středně dlouhá. Tak dlouhá, že má tendenci při prohrábnutí proti srsti padat zpět. Nicméně smyčková, kudrnatá, hedvábně jemná či srst jako vlna jsou nežádoucí. Celkově má srst přispívat svému původnímu poslání, což je ochrana psa při dlouhých studených zimách na ostrově jeho původu a před ledovými vodami, které ostrov obklopují.

Příklady některých barevných znaků se kterými se běžně setkáváme. Všechny jsou akceptovatelné u černobílých nebo bíločerných psů. Pro hnědé a šedé psy jsou akceptovatelné znaky obr. 1 a 2, ale 3 až 8 by měly vést k diskvalifikaci.

Všechny akceptovatelné barvy mají stejné postavení. Bronzové zabarvení nebo světlejší odstíny u psů plných barev jsou způsobeny povětrnostními vlivy nebo vyrudnutím od slunce a neměly by být vadou. Hnědá může mít odstíny od tmavé čokolády po hnědočervenou.

Zásada pro akceptovatelné barvy je:
Celá černá.
Černá s bílou nebo bílá s černou.
Celá hnědá nebo šedá. Pokud je přítomna bílá, nesmí být v takovém rozsahu, že by hnědá nebo šedá barva nemohly být určený jako základní barva srsti.

Je nezbytné znát znaky pro plné barvy a landseery, aby se dali porovnávat psi jinak srovnatelné kvality. Pokud u psů plné barvy bílá přečnívá nad nohy nebo se rozšiřuje nahoru na stehna nebo na celý obličej, je toto považováno za malou vadu. Landseer (bílá s černou) má skvrny limitovány tak, že bílá musí být základní barvou s černými znaky. Tyto znaky mají být čistě obtaženy bílou plochou základní barvy. Přemíra znaků snižuje kontrast mezi bílou a černou srstí.

Barevné znaky se mohou odlišovat od těch zde popsaných, mohou se vyskytovat asymetrické znaky buď u plných barev nebo u landseera a rovněž dobře mohou být rozšířeny i mimo popsaná místa. Poněvadž předpovídání barevných znaků je geneticky nespolehlivé, krása znaků by měla být brána v úvahu pouze když porovnáváme psy se znaky, kteří mají jinak srovnatelnou kvalitu. Preferován by měl být nejprve ideální tvar znaků a až na druhém místě jejich symetrie.

DISKVALIFIKACE

Všimněte si, že na tomto místě nejsou znaky zmíněny. Tyto jsou při diskvalifikaci brány v úvahu jen pokud jsou špatné barvy.

Bílá barva není v seznamu akceptovatelných plných barev, takže bílý pes bez černých znaků má být diskvalifikován. Černobílý nebo bíločerný pes může mít znaky tak odlišné od popsaných znaků, že je nesnadné určit zda je černý nebo landseer. Takový pes může být vystavován jako černý nebo v AOAC třídě a neměl by být diskvalifikován, neboť jak černá s bílou, tak bílá s černou jsou přípustné kombinace. U ostatních barev se znakem, ať již hnědé nebo šedé, musí být základní barva identifikovatelná, neboť standart popisuje bílé psy pouze s černými znaky.

Příklady jiných diskvalifikujících barev zahrnují (ale nejsou omezeny) každou neplnou základní barvu (nebo znaky) jako jsou grošované nebo strakaté, černou, hnědou či šedou základní barvu srsti se znaky jinými než bílými. Béžová, žlutohnědá, medová, světlá žlutá, blond nebo jakýkoliv světlý odstín hnědé musí být diskvalifikován.

ÚPRAVA

Zde jsou pokyny pro doporučenou základní úpravu, kterou uděláte vašeho psa atraktivnějším a zlepšíte jeho vzhled.

Novofundlandský pes má být čistý a bez zplstnatělé srsti. Před stříháním a koupáním jej vyčešte a vykartáčujte, aby byly odstraněny odumřelé chlupy a uvolněná srst. Pří osušování nevytvářejte "otevřenou srst" kartáčováním a česáním proti srsti, sprejováním či pěnováním.

Zastřihněte dlouhý vlas podél okrajů uší a zřeďte nebo přistřihněte dlouhý vlas na uších a pod ušima normálními nebo trimovacími nůžkami. Vousy není potřeba stříhat.

Podle potřeby zastřihněte tvar tlapy a prostříhejte nebo zkraťte vlas na tlapě. Vystříhejte chlupy mezi prsty. Ostříhejte hlezna na stejnou délku. Udržujte drápy krátké.