PŘEDNÍ PARTIE

Bez správné stavby přední partie utrpí i celková souměrnost těla. Lopatky mají být široké, mít tvrdé šlachovité svalstvo a být pevně posazeny. Nadloktí má mít stejnou délku jako lopatka a být dobře osvaleno. Má být posazeno blízko žeber a schopné volného pohybu. S lokty posazenými přesně pod nejvyšším bodem kohoutku a správným zaúhlením se v přední partii těla vytvoří dobré postavení hrudních končetin pod tělem, aniž by vzdálenost přední a zadní partie těla byla příliš velká. Čím lepe je formována přední a zadní partie, tím lépe se pes bude pohybovat.

Vytočení ven, dovnitř, rozevřené nebo zaječí nohy jsou vadou. Paspárky, které lze vždy na předních nohou nalézt, nemusí být odstraněny.

Kosti mají být v poměru k velikosti psa. Hustá srst by neměla zkreslovat velikost kostí, takže pro správné určení velikosti kostí a posouzení musí být kosti vždy prohmatány. Místem pro měření kostí je předloktí těsně nad zápěstím. Novofundlandský pes by neměl být nikdy špatně hodnocen z důvodu příliš silných kostí.

ZADNÍ PARTIE

Kravský postoj, srpovitý postoj, nohy do "O" nebo tzv. "holubí prsty" se nemají vyskytovat na pánevních končetinách novofundlandských psů. Svalstvo má být zřetelné a tvrdé.

Správný sklon kolena a hlezna zajišťuje pružnost a ohebnost. Při pohybu psa směrem od nás mají být vidět celé šlapy zadních nohou. Při pohledu zepředu i zezadu má být přední i zadní úhlení vyvážené. Dobře vyvážený novofundlandský pes bude v klidu stát tak, že zadní nohy nebudou pod ním a hlezna budou kolmo k zemi.